Tipy a triky

Konec problematických vlasů. Navždy.

Nejsilnější vlasy má člověk zhruba ve dvaceti letech. Během následujících třiceti let vlasy slábnou a prochází mnoha změnami. Výsledkem jsou pak na první pohled nezdravé vlasy bez vitality, vlhkosti a lesku. Navíc se třepí, v některých případech i nadměrně vypadávají.

Během třiceti let reproduktívního věku našich vlasů se můžeme setkat se všemi problémy s vlasy spojenými. Co tedy způsobuje který problém a jak na problémy vlasů vyzrát?

Změny kvality našich vlasů mohou být způsobeny vnějšími vlivy, a to především extrémními teplotními podmínkami v zimě a v létě. Na druhé straně stojí přípravky, které na vlasy nanášíme. Jsou to především tužidla, gely, laky a další stylingové přípravky, které mohou naše vlasy dlouhodobě poškozovat. Ale nezapomínejme an na tepelnou úpravu vlasů.

Fénování a především žehlení vlasy vysušují a ztráta přirozené vlhkosti vlasu může způsobit jeho lámání, až dokonce i vypadnutí. Vlasy ohrožuje i náš nesprávný přístup. Nepravidelné zastřihování konečků, barvení, časté stahování vlasů do culíku, rychlé pročesávání kartáčem. To vše má na naší hřívu negativní dopady.

Vypadávání vlasů

Stojíte před zrcadlem, učešete se a podíváte se na zem. Snad každá žena (a nejen žena) zná ten pocit, kdy vidí spoustu mrtvých vlasových vláken bezvládně ležících na zemi, v umyvadle, ve vaně, ve sprše, v horším případě i na ramenech a na zádech.

Než se rozhodnete navštívit kožního lékaře, do jehož kompetence problémy s vlasy spadají, zamyslete se, kolik vlasů vám mohlo během dne vypadnout. Padesát? Sto? I něco málo přes sto vypadnutých vlasů denně je v toleranci. Naše vlasy vypadávají přirozeně. Jejich životní cyklus končí po dvou až pěti letech. A když uvážíte, že v průměru má člověk na hlavě osmdesát až sto tisíc vlasů, že stejně jako vlasy vypadávají, tak i rostou, pak přirozené vypadávání nijak neohrožuje hustotu vaší hřívy.

Pokud shledáte, že vám vypadává více vlasů, pak se zamyslete, jakou může mít vypadávání příčinu Existuje několik vlivů, které mohou způsobit právě vypadávání.

  • Jste vystavena dlouhodobému psychickému zatížení. Jednoduše jste ve stresu a váš organismus se orientuje na životně důležité funkce, ke kterým růst vlasů nepatří.
  • Ve snaze snížit svou váhu jste omezila příjem potravin nebo změnila skladbu stravy. Řídnutí vlasů může způsobit právě nevhodná dieta. Potraviny nám dodávají veškeré potřebné vitaminy a pokud nesprávně omezíme jejich přísun, pak se náš postup může odrazit právě v kvalitě a hustotě vlasů.
  • Byla jste nemocná a užívala jste nebo stále užíváte léky. Na hustotu vlasů můžou mít vliv právě některé léky. Onkologičtí pacienti často ztratí téměř všechny vlasy. I méně vážná onemocnění a méně agresivnější léky však mohou způsobit padání vlasů, a to především pokud máte vysoký tlak, popřípadě užíváte antidepresiva.
  • Nacházíte se v některém z období hormonálních změn. Vypadávání vlasů totiž může mít i hormonální původ. Během života nastávají období, při nichž se produkuje méně či více hormonů, které podporují růst vlasů a ochlupení. K výrazným hormonálním změnám dochází u žen v období těhotenství a porodu, později v době menopauzy.

Kromě všech těchto příčin vypadávání vlasů bývá hlavním důvodem celkové oslabení a lámání vlasů. Narušený vlas se stále více oslabuje, až ztratí sílu udržet se v pokožce hlavy a vypadne.

Sluneční paprsky září nejen na pokožku

V neposlední řadě musíte uvážit, zda na menší hustotu vlasů nemá vliv teplotní prostředí a další vnější vlivy. V létě jsou vaše vlasy ohroženy slunečními paprsky, a to především UV zářením. U moře jsou vlasy navíc vystaveny větru a slaná voda je pro ně také nestandardním prostředím, stejně jako chlorovaná voda v bazénech u hotelu i na plovárně. V létě je tedy třeba věnovat péči o vlasy zvláštní pozornost. Nebojte se tedy kšiltovek, šátků a klobouků, které vaše vlasy ochrání před větrem i slunečním zářením. Slané a chlorované vodě se ale nijak vyvarovat nemůžete. Je tedy čas sáhnout po vhodných vlasových přípravcích. Volte především ty, které vlasům dodávají vlhkost. Když by vlas ztratil přirozenou vlhkost, začal by se třepit a byl by natolik oslaben, že by nakonec vypadl.